Przejdź do treści

Zbieranie borówek bagiennych (Vaccinium uliginosum L.) / Gathering of bog bilberry (Vaccinium uliginosum L.) (mapa 310, karta CLXVI)

[na podstawie badań PAE z lat 1964-1968 i innych źródeł]

Tytuł

Zbieranie borówek bagiennych (Vaccinium uliginosum L.) / Gathering of bog bilberry (Vaccinium uliginosum L.) (mapa 310, karta CLXVI)

[na podstawie badań PAE z lat 1964-1968 i innych źródeł]

Temat

kultura materialna ; zbieractwo ; techniki ; zbieranie ; rośliny ; jagody ; borówki bagienne ; nazwy gwarowe

Opis

mapa ukazuje zbieranie borówek bagiennych; zawarto na niej następujące informacje: A. Zbieranie i spożywanie borówek bagiennych (Vaccinium uliginosum). 1 – zbierają na równi z czarnymi jagodami (Vaccinium myrtillis) i spożywają bez ograniczeń – nie uważa się ich za trujące, 2 – zbierają wraz z czarnymi jagodami, a niekiedy, zwłaszcza gdy jest ich dużo, zbierają je osobno, ale spożywają w ograniczonej ilości, gdyż przypisuje się im właściwości oszałamiające, wywołujące torsje, a nawet zatrucia, 3 – używają jagód lub wyciśniętego z nich soku do wyrobu wina lub nalewek spirytusowych, ze względu na wymienione właściwości, 4 – spożywają je surowe, suszone, w postaci herbaty, soku, wina, nalewki spirytusowej, jako lek – przeciwko bólowi brzucha, żołądka, przy biegunce, czerwonce albo też przy przeziębieniach, bólu gardła, kaszlu i katarze, w chorobach pęcherza i przy astmie, a nawet reumatyzmie, osłabieniu. B. Borówek bagiennych nie zbiera się i nie spożywa. 5 – nie rośnie, bądź nie jest znana ani jagoda, ani jej nazwa, 6 – uważa się ją za trującą, 7 – uważa się ją za niedobrą, niesmaczną, ale nie za trującą. C. Inne oznaczenia. 8 – jagoda i jej nazwa znane, brak informacji o jej spożywaniu, 9 – nie uwzględniono stanu sprzed II wojny światowej. D. Niektóre nazwy borówki bagiennej podkreślające jej oszałamiające właściwości. 10 – „szalonki”, „szalenki”, „szalunki”, „szejlunki”, „szejluny”, „szeleje”, „szolenki”, „salonki”, „solonki”, „salongi” oraz „bujaki” (1 raz), 11 – „pijaki”, „pijanice”

Twórca

Gajek, Józef

Źródło

Polski atlas etnograficzny. T. VI. Red. Józef Gajek. Warszawa 1981, syg. <PAE/AE/7> , <A.35/6>

Wydawca

Instytut Historii Kultury Materialnej PAN

Data

1981

Prawa

umowa z twórcą (umowa licencyjna)

Powiązanie

Polski Atlas Etnograficzny ; Polish Ethnographic Atlas

Format

image/jpeg

Język

pol

Rodzaj

mapa ; atlas

Identyfikator

syg. <PAE_MO_0327_01>

Zasięg

ogólnopolski